C# 6.0 ile gelen 15 yeni özellik (1.Bölüm)

C# 6.0 ile gelen 15 yeni özelliği inceleyeceğimiz bu makale 3 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 5’er özellik örneklerle beraber anlatılacaktır.

C# dilinin ilk versiyonu 2002 yılında ve daha sonra 2005 yılında ikinci versiyonu yayınlandı. 2007 yılına geldiğimizde ise Linq, lamda expression, implicit typing, query syntax, var keyword ve 2010 yılında 4. sürümle beraber dynamic keyword ve dynamic language runtime ile tanıştık. 2012 yılında 5. versiyon yayınlandı. Bu versiyonda ise async ve await keywordleri ile tanıştık. Önceki versiyonlarla bu sürümü karşılaştırdığımızda çok etkili değişikliklerin olmadığını görüyoruz. Aslında bu normal bir şey çünkü C# dili 13 yaşının üzerinde ve geçen yıllar içersinde gerekli olan önemli özellikler zaten eklendi. Şimdi C# 6.0 ile gelen 15 güzel özelliği inceleyelim. (daha&helliip;)

Web.Config İçerisinde Ki Connection String’i Şifrelemek -1

.Net uygulaması geliştirirken Database Connection, Email ve SMTP gibi önemli bilgileri Web.Config dosyasında saklarız. Web.Config dosyası bu kadar hassas bilgileri barındırmasına rağmen içerisindeki bilgileri herhangi birisi  kolayca görebilir. Web.Config dosyamızın birinin eline geçtiğini düşünürsek veritabanımız ve diğer önemli bilgilerimiz de eline geçecektir. Web.Config dosyamızda connection stringimizi şifreleyerek güvenliğini arttırmak iyi olacaktır. Bu makalemizde bunu nasıl yapacağımızı göreceğiz.

Connection stringi şifremenin iki yolu vardır.

  • ASP.NET IIS Registration Tool (Aspnet_regiis.exe) kullanarak şifrelemek
  • ConnectionStringsSection class

Aspnet_regiis.exe ile connection string şifreleme

Bu yöntemle şifreleme yapmak istediğimiz karşımıza iki seçenek çıkıyor

  • Web.Config dosyasının fiziksel yolunun şifrelenmesi
  • Web.Config dosyası ISS üzerinde host edildiği zaman şifrelemek

(daha&helliip;)

ASP.NET Razor Web Sayfalarında jQuery Sortables (Sıralama) Veritabanı Kayıt

jQuery Sortables : Öğelerin sürükle-bırak özelliğini kolayca yapmamızı sağlayan bir jQuery eklentisidir. Bu yazıda bu eklentiyi Razor Web sayfalarında kullanarak hem yeninden sıralama işlemi gerçekletirecek hem de sonuçları veritabanına kaydedeceğiz.

İhtiyacımız olan şey sadece jQuery Sortables eklentisini ve jQuery UI referanslarını almak. Her iki kütüphanede Visual Studio Razor Web sayfalarını yarattığında projeye eklenmiş olarak geliyor. Fakat WebMatrix ile çalışacaksanız Nuget paket indirme aracını kullanarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz yada sadece CDN-hosted dosyalarını Microsoft tarafından oluşturulan (http://www.asp.net/ajaxlibrary/cdn.ashx) veya Google tarafından oluşturulmuş (https://developers.google.com/speed/libraries/devguide) adreslerinden elde edebilirsiniz. (daha&helliip;)

ABSTRACT SINIFLAR & INTERFACES

Abstract class yada Interface : Programlama dünyasında ki en kararsız bırakan konulardan biri bu ikiliden hangisi kullanmaya karar vermektir. Şimdi bu sınıfıları teker teker detaylı olarak ele alalım.

Abstract class: Bir abstract sınıf diğer sınıflar gibi (properties, metodlar ve collectionlar gibi) bir sınıftır. Tek farkı abstract bir sınıfın nesnesinin yaratılamamasıdır. Tabi ki “abstract” anahtar kelimesi sınıfın bildirimde kullanılır.Abstract bir sınıf, gövdesi olan metodlara ve hatta sadece abstract ifadesi bulunan metodlara bile sahip olabilir. Örneğe geçelim :

//1. Bir abstract sınıf onu tanımlayan "abstract" anahtar kelimesine sahiptir
namespace abstractClass_ve_Interfaces
{
public abstract class AbstractClassOrnegi
{
//2. Abstract sınıflar field içerebilir
int field;
// ve diğer sınıflar gibi property'ler içerebilir
public int Property1 { get; set; }
//3. Kendi gibi abstact bir metod içerebilir.
public abstract void AbstractMetod();
//4. Ayrıca somut metodlarda içerbilir
public void SomutMetod()
{
Response.Write("Somut metod");
}
}
}

Şimdi çoğumuzun karıştırdığı noktalara geliyoruz. Abstract sınıfılar hakkında bilinen yanlışlar ve gerçekler. (daha&helliip;)

ASP.NET : Yaptıklarımız ne kadar doğru ? – 1

Bu makalede asp.net uygulaması geliştirirken sıklıkla düşülen hataların nasıl önüne geçileceği anlatılacaktır. Hemen ilk konumuzla başlayalım :

Uyum standartları

Kontrol adaptörleri 

Önemli tavsiye : Uyarlama işlemleri için kontrol adaptörlerini kullanmayı bırakıp, bunun yerine CSS media ve Html uyumlu standart sorgulamaları kullanın.

Kontol adaptörleri ilk olarak farklı ortam ve cihazlar için özelleştirilebilen kod oluşturmak için .NET 2.0 ile beraber ortaya çıktı. Fakat bu adaptörlerin işlevleri CSS ve HTML ile yapılabilir. Bu nedenle kontrol adaptörlerini kullanmayı ve onları CSS ve HTML’e convert etmeyi bırakmalısınız. (daha&helliip;)

ASP .NET MVC Partial Views

Partial Views

Partial View ana view (parent view) içerisinde render edilen bir view tanımlanmasını sağlar.  Partial View ASP.NET (.ascx) uygulamalarında kullanılan User Controller gibi çalışır.

Bir partial view oluşturulduğunda ana view içerisinde bulunan ViewDataDictionary nesnesinin bir kopyasını alır. Bu yolla ana viewin verisine erişir.  Ancak partial view veri güncellemesi yaptığında bu güncellemeler sadece partial view’in ViewData nesnesini etkiler. Ana viewde bulunan veri etkilenmez  veya değişime uğramaz. (daha&helliip;)

ASP.NET MVC TempData Nedir ?

Basitçe ifade etmek gerekirse, ASP.NET MVC TempData Controller Action’lar arası veri paylaşımı amacıyla kullanılır. TempData içindeki veriyi, okunana kadar veya kullanıcı oturumdan çıkış yapana kadar saklı tutar. TempData içinde veri saklanmasının, basit bir request işleminden fazlasına ihtiyaç duyulduğunda (örn; redirection senaryosu olabilir) önemi ortaya çıkar.

TempData içindeki veriyi ve oturum durumunu default olarak kaydeder. (daha&helliip;)