ASP.NET: Google yeni reCaptchA kullanımı (Server-SIDE)

 Google API reCAPTCHA ASP.NET uygulamasırecaptche

  1. Google reCAPTCHA sayfasına gidin. Sayfanın üzerindeki linklere göz atarak reCapthe ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz ancak şimdi sayfanın en üstünde yer alan “Get reCaptcha ” butonuna tıklıyoruz. Bu işlemi tamamlamak için login olmanız yada yeni bir hesap oluşturmanız gerekebilir.
  2. Burada sayfanızın api’sini ayarlamanız gerekiyor. Kodları kullanabilmek için Secret Key ve Site Key anahtarlarına ihtiyacımız var.
  3. Sonraki ekranda HTML tarafında yapılacaklar sırayla sunulmaktadır. Aslında kullanıcı onay checkbox’ının ve reCaptcha sorusunun formda görünmesini istediğiniz yere javascript dosyası için bir script ifadesi ve div ekleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken yer div bir Secret Key  referansı alır, bu referansı doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Devam edelim ilgili kodları yerleştireceğimiz bir aspx dosyası açalım.

(daha&helliip;)

String, StringBuilder ve StringBuffer sınıfları arasındaki fark

Bu makalede  String , StringBuilder ve StringBuffer sınıfları arasındaki farkı örnekler vererek göstermeye çalışacağım. Bu sınıflar arasındaki ufak ama önemli farkları anlamaya çalışacağız.

String

String sabittir (yani yaratıldıktan sonra değiştirilemez). String olarak yaratılan bir nesne Değişmez String Havuzunda (Constant String Pool) depolanır. C# dilinde her  sabit güvenli bir nesnedir bu String nesnesinin de güvenli bir sabit olduğu anlamına gelir. (daha&helliip;)

ASP.NET multiline maxLength çözümü

Normalde bir textbox içerisine maxlength (örneğin; maxlength=”200″) özelliği atandığında karakter sınırı belirlenerek, belirlenen karakterden fazla giriş yapılması engellenebilir. Ancak textbox textmode özelliği multiline veya başka bir özellikle değiştirildiğinde, her nedense bu komut çalışmıyor. Biraz araştırma yaptığımda gördüm ki bu sorun için JQuery ve JavaScript kodlar yazılarak çözüm bulunmuş. Aslında fazla kod yazmayı sevmeyen biriyim böyle bir işlemi tek bir özellik vererek çözmek daha çok işime gelirdi ama aşağıda vermiş olduğum JQuery scriptinden daha kısa bir çözüm yolu ben bulamadım, farklı bir çözüm yolu bilen varsa yorumlarda paylaşabilirse sevinirim.

Çözüm  :

$(document).ready(function () {
 var MaxLength = 200;
// Asp textbox kullanıldığı için clientID ile çağrı yapılıyor
 $('#<%=txtAdres.ClientID%>').keypress(function (e) {
 if ($(this).val().length >= MaxLength) {
 e.preventDefault();
 }
 });
 });

Kolay gelsin