C# 6.0 ile gelen 15 yeni özellik (1.Bölüm)

C# 6.0 ile gelen 15 yeni özelliği inceleyeceğimiz bu makale 3 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 5’er özellik örneklerle beraber anlatılacaktır.

C# dilinin ilk versiyonu 2002 yılında ve daha sonra 2005 yılında ikinci versiyonu yayınlandı. 2007 yılına geldiğimizde ise Linq, lamda expression, implicit typing, query syntax, var keyword ve 2010 yılında 4. sürümle beraber dynamic keyword ve dynamic language runtime ile tanıştık. 2012 yılında 5. versiyon yayınlandı. Bu versiyonda ise async ve await keywordleri ile tanıştık. Önceki versiyonlarla bu sürümü karşılaştırdığımızda çok etkili değişikliklerin olmadığını görüyoruz. Aslında bu normal bir şey çünkü C# dili 13 yaşının üzerinde ve geçen yıllar içersinde gerekli olan önemli özellikler zaten eklendi. Şimdi C# 6.0 ile gelen 15 güzel özelliği inceleyelim. (daha&helliip;)

Web.Config İçerisinde Ki Connection String’i Şifrelemek -1

.Net uygulaması geliştirirken Database Connection, Email ve SMTP gibi önemli bilgileri Web.Config dosyasında saklarız. Web.Config dosyası bu kadar hassas bilgileri barındırmasına rağmen içerisindeki bilgileri herhangi birisi  kolayca görebilir. Web.Config dosyamızın birinin eline geçtiğini düşünürsek veritabanımız ve diğer önemli bilgilerimiz de eline geçecektir. Web.Config dosyamızda connection stringimizi şifreleyerek güvenliğini arttırmak iyi olacaktır. Bu makalemizde bunu nasıl yapacağımızı göreceğiz.

Connection stringi şifremenin iki yolu vardır.

  • ASP.NET IIS Registration Tool (Aspnet_regiis.exe) kullanarak şifrelemek
  • ConnectionStringsSection class

Aspnet_regiis.exe ile connection string şifreleme

Bu yöntemle şifreleme yapmak istediğimiz karşımıza iki seçenek çıkıyor

  • Web.Config dosyasının fiziksel yolunun şifrelenmesi
  • Web.Config dosyası ISS üzerinde host edildiği zaman şifrelemek

(daha&helliip;)