ASP.NET Razor view engine

Razor C# veya Visual Basic .NET programlama dilleriyle dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan bir programlama sentaksıdır (syntax). Razor 2010 yılında geliştirilmeye başlandı ve Visual Studio 2010 ile beraber 2011 yılında karşımıza çıktı. Razor ASP.NET MVC3’ün bir parçası olarak yayınlandı ve basit-sentaks oluşturmaya yarayan bir motor olarak tasarlandı.

Giriş

Razor, C# programlama dil tabanında programcıya HTML kodlama yaparken kullanması için oluşturulmuş bir sentaks şablonudur. ASP.NET .ASPX  içerisinde kod bloklarını ifade eden “<%=%>” semboller yerine Razor ile gelen @ sembolü kullanılır ve .ASPX’teki gibi kapatılmasına gerek yoktur.

Avantajları

Razor’un meydana getirlmesindeki  ana amaç, HTML ve kod arası geçişin en asgari seviyeye indirilmesi ve kod-odaklı şablon oluşturma yaklaşımını kullanarak HTML tasarlamak için optimize edilmiş sentakslar üretmektir. Bu tasarım fazla karakter kullanımı ve tuş kullanımını azaltıyor. Diğer taraftan HTML kod içerisinde server bloklarını oluşturmaya gerek kalmadan akıcı bir kodlama yapılmasını sağlıyor. Diğer avantajları ise şunlardır ;

  • IntelliSense (ifade tamamlama desteği) deskteli olması,
  • Birim testi yapılabilir
  • “layout” desteklidir (klasik aspx sayfalarında kullanılan “master page” yerine kullanılan alternatif konseptir)

 

 

 

Muavenet

Web teknolojilerine merak salmış bir bilgisayar mühendisinin yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir