ASP.NET : Yaptıklarımız ne kadar doğru ? – 1

Bu makalede asp.net uygulaması geliştirirken sıklıkla düşülen hataların nasıl önüne geçileceği anlatılacaktır. Hemen ilk konumuzla başlayalım :

Uyum standartları

Kontrol adaptörleri 

Önemli tavsiye : Uyarlama işlemleri için kontrol adaptörlerini kullanmayı bırakıp, bunun yerine CSS media ve Html uyumlu standart sorgulamaları kullanın.

Kontol adaptörleri ilk olarak farklı ortam ve cihazlar için özelleştirilebilen kod oluşturmak için .NET 2.0 ile beraber ortaya çıktı. Fakat bu adaptörlerin işlevleri CSS ve HTML ile yapılabilir. Bu nedenle kontrol adaptörlerini kullanmayı ve onları CSS ve HTML’e convert etmeyi bırakmalısınız.

Kontrollerdeki style özellikleri

Önemli tavsiye : Style değerlerini contol işaretleyicilerinin içerisinde kullanmak yerine CSS stylesheet değerlerinde biçimlendirin.

Web server kontrolleri onlarca style özellikleri içerir. Örneğin bir ForeColor özelliği bir kontrolün text rengini belirler. Bu işlemi CSS stylesheetler ile aynı şekilde ve daha etkili olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki kod text özelliği ni kırmızı yapıyor :

.Row{
  color: red
}

Aşağıdaki örnekte ise bir CSS sınıfı dinamik olarak oluşturuluyor :

protected void CustomersGridView_RowDataBound(object sender, GridViewRowEventArgs e)
{
  if (e.Row.Cells[2].Text == "Unconfirmed")
  {
    e.Row.CssClass = "Row";
  }
}

Sayfa ve kontrol geri bildirimleri

Önemli tavsiye : Sayfa ve kontol geri bildirimleri kullanmaya son vererek bunun yerine : AJAX, UpdatePanel, MVC action methods, Web API ve SignalR kullanabilirsiniz.

ASP.NET ‘in önceki versiyonlarında, sayfa ve kontrol geri bildirim metotları bir sayfanın tamamı bir sayfanın tamamın yenilenmesine gerek kalmadan sayfaya ait bir bölümü güncelliyordu. Artık  AJAX, UpdatePanel, MVC,Web API veya SignalR kullanarak sayfanın bir bölümünde yapacağınız güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Geri bildirim metotlarını kullanmayı bırakmalıyız çünkü güvenli URL’ler ve route işlemleri bir çok probleme neden oluyor. Varsayılan olarak bir kontrolde geri bildirim metotları kapalıdır, fakat açılmışsa kapatmanız gerekiyor.

Tarayıcı yetenek tespiti

Önemli tavsiye : Statik olarak tarayıcı yetenek tespiti yapmak yerine dinamik özellik algılamasını kullanın.

ASP.Net’in önceki versiyonlarında her tarayıcı için desteklenen özellikler bir XML dosyasın içerisinde tutulurdu. Bir statik arama vasıtasıyla desteklenen özelliği algılama yaklaşımı en iyi yöntem değildi.  Artık bir özellik algılama framework’ü kullanarak (örn; Modernizr) tarayıcının desteklediği özellikleri dinamik olarak algılatabilirsiniz. Özellik algılayıcı bir metot veya propert’yi kullanarak desteklemeyi belirler ve daha sonra tarayıcının istenilen sonucu üretip üretmediğini göstermek için kontol eder. Varsayılan olarak, Modernizr web uygumala şablonlarında dahil olarak gelmektedir.

Muavenet

Web teknolojilerine merak salmış bir bilgisayar mühendisinin yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir